TUSAŞ T-129 Atak Fırtınalı Hikayesi

TSK’nın helikopter tecrübesi 1972’li yıllarda başlamıştır.Kıbrıs Barış Harekatında UH-1 helikopterlerini aktif bir şekilde kullanılmış ve o günlerden sonra helikopterler kara havacılığının bel kemiklerini oluşturmaya başlamıştır.

UH-1

UH-1 Kıbrıs Barış Harekatı

1980 li yıllarda pkk terör örgütü ortaya çıkmaya başlıyor ve bu dönemde kara havacılığı daha önemli bir hale gelmeye başlıyor.İlk başlarda UH-1 helikopterlerinin yanlarına makinalı tüfekler ekleniyor ancak bu istenileni karşılamıyor.TSK taarruz helikopterleri ile 1990 lı yılların başlarında tanışıyor.1.Körfez Savaşın dan sonra Amerikan ordusu Irak tan çekilirken bazı silahları geri götürmek yerine müttefiklerine dağıtmayı tercih ediyor ve bize de AH-1 Kobra Helikopterlerini veriyor.

AH-1 Kobra Helikopterleri

İlk nesil kobralar güneydoğu da pkk ya karşı kullanılıyor ve çok başarılı sonuçlar elde ediliyor.Bu sebeplerden dolayı Amerikaya AH-1 Süper Kobra Helikopterlerinden 10 adet daha sipariş geçiliyor.Süper Kobralar çift motorlu ve daha fazla mühimmat taşıyabiliyorlardı.Süper Kobraların başarısından dolayı sayısı artırılmak isteniyor 10+10 adet daha sipariş veriliyor.Ancak 93-94 yılları ABD ile ilişkiler pek iyi olmadığı için bize karşı ambargo uyguluyor ve satışı gerçekleşmiyor.

AH-1 Süper Kobra

Bu yüzden 1995 de ilk Atak ihalesi açılıyor.

 • Türkiye şartları içi özel bir helikopter üretmek.
 • Türk tarafının sınırsız teknoloji geliştirme hakkına sahip olması
 • 3. dünya ülkelerine satışda bulunmak
 • Ve istenilen silah sistemini entegre etmek istiyorduk.

İhaleye 5 firmadan cevap geliyor 2 ABD 2 Avrupa 1 Rusya dan.İhaleyi Bell firması kazanıyor ve  AH-1 King Cobra seçiliyor.Ancak firma yukarıdaki şartların hiçbirini kabul etmemiştir.Ve 2007 yılında bu ihale iptal oluyor ve sonuca bağlanamıyor.

Tekrardan yeni bir ihale açılıyor.Atak-2 ihalesi bu ihalede 2 şartname koyuldu sadece gövde ve motor alınacak geri kalan bütün sistemler yeri üretim olacak.İhaleyi İtalyanlar alıyor Agusta A-129 Mangusta helikopteri seçiliyor.Ancak bazı sıkıntılar vardı bunlar taşıma kapasitesi çok düşük, motoru çok zayıf gibi birçok zaafı vardı.Türk mühendisler zoru başararak Motorunu daha güçlü yaptılar,taşıma kapasitesini artırdılar,silah sistemini daha hafif ve daha etkili olanını yerleştirdiler,teknolojik iç yapısını Aselsan tamamen değiştirdi sonuç olarak A-129 ile alakası olmayan çok daha güçlü bir helikopter yapılmış oldu.Adı T-129 olarak adlandırılmaya başlanıyor.2011 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

2011’den sonra seri üretime geçildi.2014 yılında ilk paket teslim edildi.Ülkenin dört bir yanındaki operasyonlarda kullanılmaya başlanıyor.Atak süper kobraya göre tam yükleme durumunda 2 kat daha fazla irtifaya çıkabilmektedir.Her türlü hava şartlarında uçabilmekte.Atak tam bir savaş makinası olarak görünmektedir.Dünyada taarruz helikopterleri sıralaması yapılacak olursa ilk 5 arasında yerini alacak bir helikopterdir.

 

Aviyonikler

Merkezi Kontrol Bilgisayarı (Çift)
Tam Sayısal 4-eksenli Uçuş Kontrol Sistemi
2 x Çok işlevli Ekran (Pilot ve Yardımcı pilot)
Hava taşıt gösterim sistemi
Bütünleşik Ataletsel Seyrüsefer Sistemi ve GPS
Sayısal uçuş haritası
Uçuş veri sistemi
Radar yükseklikölçer
VHF/UHF alıcısı
Yüksek Frekans alıcısı
IFF Transponder
Ses şifreyici / Frekans sektirici
Görüntü veri linki
Pasif ve aktif karşı önlemler ile DAS paketi

Donanımlar

Görev Yönetim Sistemi
Lazer mesafe bulucu ile hedef bilgi toplama EO / planlayıcı, FLIR ve CCTV
Silah balistik yörünge işleme
Gece görüşü (Kaska ekli görüş sistemi)
Acil durum yer belirleme vericisi
Harici ek yakıt tankları
Bağlantı kesici
Buzlanma algılayıcısı
Kızılötesi baskılayıcıları

 

T-129 Teknik Özellikleri

 1. Atak T129, 12.50 m uzunluğunda, 3.40 m yüksekliğinde, 11.90 m rotor çapına sahip,
 2. Maksimum seyir hızı 145 knot (269 km/s),
 3. Azami servis irtifası 20.000 ft (6096 m),
 4. Görev yüklü irtifası 10.000 ft (3048 m),
 5. Maksimum havada kalma süresi 3 saat,
 6. Maksimum uçuş menzili 303 nm (561 km),
 7. Motor olarak 2 adet 1014 kW gücünde LHTEC-CTS800-400A kullanılmıştır.
 8. Atak Helikopteri aynı anda 6 hedefe kitlenebilme özelliğinede sahiptir.
 9. T-129 Manevra kabiliyeti yüksektir 90° takla atabilir durumdadır.
 10. Görüntüleme sistemi 360°dönebilmekte yaklaşık 20 km hedefleri tespit ve 10 km’ye kadar teşhis ve tanıma yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir