MANPADS Nedir ?

MANPADS veya MPADS düşük ve alçak seyirli uçaklara, helikopterlere karşı omuzdan atılan füzelere verilen bir isimdir.Açılımı MANPADS Man-Portable Air-Defense Systems (Elle Taşınabilir Hava Savunma Sistemi).Hedefleri düşük hızlı uçaklar, özellikle helikopterlerdir.

MANPADS 1940’lı yıllarda, düşman uçaklarından korunmak üzere askeri yer kuvvetleri tarafından kullanılması için geliştirildi.Şu anda İngiltere, ABD, İsveç ve Rusya dahil olmak üzere yirmi beş ülke insan tarafından taşınabilir hava savunma sistemleri üretmektedir.MANPADS füzeleri yaklaşık 1,5 ila 1,8 m uzunluğunda ve modele bağlı olarak yaklaşık 17 ila 18 kg ağırlığındadır.

Yaklaşık 10 km’lik bir hedef algılama aralığına ve yaklaşık 6 km’lik bir etkileşim aralığına sahiptir. Bu nedenle 6 km metre veya daha yüksek bir seviyede uçan uçaklar nispeten güvenlidir.

MANPADS tarihçesine bakacak olursak 2.Dünya savaşı ve Almanlara dayanmaktadır.Almanların geliştirdiği bir silahı Sovyet tasarımcıları kızılötesi sensörle donatılmış güdümlü füzeler haline getirmiştir.Kızılötesi omuzlu füzeler, uçaktaki bir ısı kaynağında, genelde motor egzozuna kilitlenerek ısı kaynağı içinde veya yakınındaki bir savaş başlığını patlatmak üzere tasarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir