HAYALET (STEALTH) UÇAKLAR

Stealth aslında gizli , fark edilmeyen anlamına gelmektedir ancak bizler hayalet uçak olarak çevirmişiz.

Hayalet Uçakların Tarihine inecek olursak.. 

Uçaklar ilk olarak 1.Dünya Savaşında kullanılmıştır.Bu savaştan sonra uçaklar muharebe sahalarının vazgeçilmezi olmuştur. 2.Dünya Savaşı sonrası Amerika ile Sovyetler arasında soğuk savaş başlamıştır.Bu noktada hayalet uçak teknolojisi daha da önem kazanmıştır.İlk dönemlerdeki Hayalet Uçaklar günümüzdeki gibi değildi.Bu dönemde düşman radarlarına yakalanmamanın iki yöntemi vardı.Radarın yakalayamayacağı yüksek irtifalara ve hıza çıkmak ya da radar altı uçuş yapıp kapsama alanından çıkmaktı.

U-2 Casus Uçağı

Bu dönemde Amerikalıların 1950 li yıllarda U-2 Casus Uçağı ortaya çıkmıştır.Jet motoruna sahip ve yüksek irtifalarda uçabiliyordu.Uzun yıllar Sovyet hava sahasına girip casusluk yapmıştır.1959 yılında Ruslar geliştirdikleri karadan havaya olan füze sistemleri ile U-2 Uçağını vurmayı başarmışlardır.

Ruslar tarafından vurulan U-2

1960 lı yılların sonunda Amerikalılar SR-71 Blackbird  uçağını yapmıştır. SR-71 bugün bile halen uçuş rekorlarını elinde bulundurmaktadır.25000 m irtifa 4000 km/sa hız.Gerek maliyeti gerekse Sovyetler tarafından geliştirilen yeni hava savunma sistemlerinden dolayı 1980 li yıllarda görevden alınmıştır.

SR-71 Blackbird

1980 li yılların sonlarında Amerikalılar daha iyi teknolojiler kullanarak F-117 Nighthawk ı geliştirmeyi başarmıştır.Uçak ilk başta 1991 yılında görülmüştür ancak çalışmalarına 1981 yılında başlanmış 10 yıl gizli tutulmuş bir projedir.

F-117 Nighthawk

Aynı zamanda Amerikalılar B-2 Spirit adında bir uçak daha geliştirmiştir. B-2 Spirit hayalet ve bombardıman uçağıydı.İnanılmaz gelişmiş bir teknolojiye sahipti ve o dönemin en gelişmiş radarlarına rağmen çok yaklaşmadıkça fark edilemiyordu.50 km menzil kala ancak olabilirliği tahmin ediliyordu.

1990 lı yıllara gelindiğinde artık Hayalet Uçakları sahalarda görmeye başladık. B-2 Spirit ve F-117 Körfez Savaşında kullanılmıştır.

B-2 Spirit

Bir Uçak Nasıl Hayalet Olur ? Nasıl Radara Yakalanmaz ?

Birçok önemli kriterin yanında 3 ana kriter vardır.

1. Uçağın gövde geometrisini değiştirmek.Daha iyi anlatmak gerekirse gökyüzünde uçan cisimlere bir radar dalgası gönderildiğinde bu dalga uçağa çarparak radar antenine geri döner.Ancak hayalet uçaklarda gövde stilleri diğer uçaklara göre değişiktir.Bunun sebebi gönderilen radar sinyallerinin kırılarak başka yönlere gitmesini sağlamaktır.Mesela yolcu uçaklarının gövdeleri yuvarlak hatlara sahiptir yansıyan radar ışınları rahatlıkla geri döner ama hayalet uçaklarda gövde keskin hatlar içerdiği için bu sinyaller parçalanır ve başka noktalara gider.

 

Hayalet Uçak gövde hatları

2. Uçağım gövdesini özel bir boya ile kaplamak.Buna ren boyası denmektedir.Kimyasal içeriği pek bilinmiyor ama özel bir reçine kullanılıyormuş.Bu maddenin özelliği ısıyı emmesidir.Radar ışınları da bir nevi ısı dalgaları olduğu için ışınları soğurmaktadır.

3. Uçağın imalatında kullanılan malzeme.Metal yerine kompozit malzemeler kullanılmalıdır.Çelikten ya da metalden üretilen uçakların radara anında yakalanabilir ancak kompozit malzemelerin içerisinden radar dalgaları geçip gidecektir.Bunlar başlıca kriterlerdir.

Hayalet Uçaklar tamamen görünmez değillerdir.Zaten amacıda görünmez olmak değildir.Hedefe fark edilmeden  olabildiğince yaklaşmaktır.Mesela F-16 200 km menzilden fark edilirse ona karşı her türlü savunma yapmak için zaman vardır.Ancak F-35 ve F-22 gibi uçaklar 20 km menzil kala fark ediliyor ve savunma yapmak için yeterli zaman yoktur.

Peki Hayalet Uçaklar durdurulamaz mı ? Son gelişen savunma sistemlerinde durdurulma ihtimali var. F-117 Kosova Savaşında Sırplar tarafından vurulmuştur.

Vurulan F-117

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir