SR-71 BLACKBİRD

SR-71 BLACKBİRD 1966 dan günümüze halen rekorları kırılamayan efsanevi bir casus uçağıdır.Soğuk Savaş dönemine Rusların geliştirdiği ileri hava savunma sistemlerinden dolayı Amerikan yapımı U-2 düşürülmüş bu da büyük bir itibar kaybına sebep olmuştur.Bunun üzerine Lockheed firması harekete geçerek yeni bir casus uçağı yapmak istedi.Rusların savunma sistemleri ne kadar iyi olursa olsun mantık en yüksek irtifa ve en büyük hıza ulaşıp bunları etkisiz hale getirmekti.Ses hızının 3-4 katına çıkmak en büyük hedefler arasındaydı.Bu hızlara çıkacak bir uçağın motorunda oluşan ısı 1380 °C civarlarında ve buna normal uçak yapımında kullanılan metaller dayanamazdı.Bu istenen özelliklere dayanacak metal titanyumdu ama o dönem Amerika da bu kadar büyük miktarda titanyumu bulmak imkansızdı.Ruslarda titanyum oldukça fazlaydı.ABD bu kadar titanyumu almak için CIA Avrupa kıtasında paravan şirketler kurdu yavaştan yavaştan Ruslardan topladığı titanyum rezervlerini Amerika kıtasına gemilerle ulaştırdı.Proje o dönem büyük bir gizlilikle yürütüldü.Böylece SR-71 Blackbird ortaya çıkmıştır.

Malzemesi %85 titanyum ve %15 kompozit den yapılmıştır.Uzunluğu 33 m, kanat açıklığı 17 m, boş ağırlığı 30600 kg, yüklü ağırlığı 77000 kg’dır, toplamda iki mürettebat kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Motorları kanatlarına monte edilmiş delta kanatlı bir uçaktır. İki adet Pratt & Whitney J-58 aksiyal akımlı ve “afterburner”lı turbojet tarafından tahrik edilir.SR-71 Blackbird zamanının benzersiz hava girişleri olan turbojet motorları için en gelişmiş teknoloji ve tasarım özellikleri kullanılarak dizayn edilmiştir.Bir avcı uçağından çok daha hızlı ve çok daha iyi bir irtifa yeteneğine sahiptir; saatte 3500 km den fazla hızlı, 25000 m irtifa ile de avcı uçağından çok daha iyi olduğu ortada. Sahip oldu birçok algılama cihazıyla da iyi bir veri toplama yeteneğine sahiptir. Sıcaklık algılayıcılar, kızıl ötesi kamera, arazi tarama algılayıcıları saatte 155000 km den daha fazla alanı tarayabilir. Soğuk savaş döneminde bu özelliklerinden dolayı çok kullanışlı bir uçak olmuştur.

1990 yılında yapılan testlerde saatte 5680 km den fazla hıza ulaşmış ve yüzey sıcaklığı hava sürtünmesinin de etkisiyle 815 °C  olmasına rağmen hareketini etkileyecek hiçbir şey olmamıştır. Türleri arasında en 25069 m ile en iyi mutlak irtifa rekoru ve 3529,6 km/h ile de en iyi mutlak hız rekoruna sahiptir. Toplamda maliyeti 200 milyon doların üzerinde olması da alanın da onu en pahalı uçaklardan biri yapmaktadır. New York – Londra arasında ki mesafeyi 1 saat 54 dakika 57 saniye ile kat ederek bir rekor daha kırmıştır.

Yaklaşık 34 adet üretilmiştir.Amerikalıların SR-71 macerası da çok sürmemiş bitmiştir.Sebepleri arasında çok yüksek maliyet ve Rusların bu irtifalardaki uçakları vurabilecek kadar güçlü savunma sistemleri geliştirmesidir.Günümüzde müzelerde sergilenen bir efsane olarak kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir