F-16 FİGHTİNG FALCON

GENEL OLARAK TARİHİNE BAKACAK OLURSAK ;

Vietnam’da F-4’lerin özellikle yakın hava muahrebelerinde yetersiz kalması, F-15’in doğuşunu sağlamıştır. Fakat F-15 in çok maliyetli olması hemde dönüş çapı çok fazla olması ve yakın it dalaşı için iyi dizayn edilmemişti.

1971 – Böylece Hafif Avcı Uçağı programı başladı.

Üretilecek uçağın en fazla 9000 kg gelmesi, çok iyi bir dönüş çapına sahip olması ve F-15 e göre çok daha ucuz olması gerekiyordu.Başlangıçta, F-16 iki model olarak üretildi. F-16 A tek koltuklu savaş versiyonu ve F-16 B çift koltuklu savaş kabiliyeti de olan eğitim modeli idi. F-16 ilk uçuşunu 1976 yılında yaptı. Orduya ilk teslimi 1979 yılında oldu.
1980’lerde, F-16 A/B modeli, daha gelişmiş aviyonik ve motora sahip C/D modeli ile değiştirildi.

F-16, General Dynamics firması tarafından üretilmiştir. 1993 yılında General Dynamics, uçak alanındaki işini Lockheed firmasına satmıştır. Bu firmanın da şu andaki adı Lockheed Martin’dir.

24 farklı ülkede hizmet vermektedir. 4000’den fazla üretim adedi ile, muhtemelen Batı’nın en büyük avcı uçağı programıdır. Artık ABD Hava Kuvvetleri için üretilmese de, dış ülkelere ihraç için hala üretilmektedir. F-16, korkutucu ünü ve çevik görünüşü ile dünyadaki en ünlü avcı uçaklarından biridir.

Dünyada ilk kez olarak, 9g kuvvetinde dönüş yapan avcı uçağı olmuştur.F-16, tek motorlu, her mevsimde uçabilen taktik bir uçaktır.

TÜRK HAVA KUVVETLERİNDE F-16

Türk Hava Kuvvetleri sahip olduğu 240 adet F-16 ile Avrupa’da birinci, dünyada ABD ve İsrail’den sonra en çok F-16 savaş uçağı olan üçüncü ülkedir.

1983 yılında dönemin Türk Hükümeti, Türk Hava Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak için 160 adet savaş uçağı alacağını uçak üreticisi şirketlere bildirdi. F-104 Starfighter ve F-5 Freedom Fighter uçaklarını değiştirmeyi amaçlayan bu ihalenin şartlarından en önemlisi alınacak uçakların Türkiye’de üretilecek olmasıydı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Amerikalı General Dynamics şirketinin teklifi kabul edildi ve ihaleyi kazanan uçağın F-16 olduğu açıklandı. Proje kapsamında 132 adet tek kişilik (C modeli), 24 adet iki kişilik (D modeli) F-16 uçağı imal edilmesi ve geri kalan 4 uçak ise o zamanki ismiyle General Dynamics şimdiki Lockheed Martin’in Forth-Worth tesislerinde üretilip Türkiye’ye getirilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye için ABD’de üretilen ilk iki F-16D Mart 1987’de ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Yapılan testler sonucunda Temmuz 1987’de Forth-Worth tesislerinde düzenlenen bir tören ile Türkiye resmen ilk F-16D savaş uçağını teslim aldı.Bazı gelişmeler sonucu Tai F-16 üretiminde yer almıştır.

F-16 üretimi 12 Kasım 2000’de TAI tarafından son Savaşan Şahinin de Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesiyle sona erdi.Savaşan Şahin projesi Türkiye’ye 240 F-16 uçağının yanı sıra kendi tasarımlarını yapan, Boeing ve Airbus gibi dünya devlerine parça üreten TAI ile büyük motor imalatçılarına parçalar imal eden ve kalite ödülleri alan TEI gibi tesisleri kazandırdı.

GENEL ÖZELLİKLERİ

3. nesil bir savaş uçağı olan F-16 Savaşan Şahin, diğer süpersonik rakipleri ile karşılaştırıldığında oldukça mütevazi bir makinedir. 14.8 m uzunluğunda, 9.8 m kanat genişliğinde ve 4.8 m yüksekliğindedir. 8.316 kg ile öncülü F-15’in neredeyse yarısı ağırlığındadır. Süpersonik rakipleri kadar uzağa ya da yükseğe uçamaz. Ama savaş ortamında F-16 fizik kurallarını alt üst eder. Tek motoru olmasına karşın saatte 2124 km hızla uçabilir. Afterburner ile ses hızının iki katını geçebilir. Tasarımı düşük hızlarda bile inanılmaz manevralar yapmasını sağlar. Enerjisini azaltıp yeniden kazanması sadece bir an sürer ve hafifliğine karşın yerçekimine dokuz kat daha dayanıklıdır. Her türlü hava koşullarında hedef tespit edebilir, alçak irtifada uçan uçakları dahi avlayabilir.

Helikopter avında mükemmeldir. Havadan-karaya görevlerde ise bir depoyla 860 km’den fazla uçup silahlarını yüksek bir hassasiyetle sevk edebilmekte, kendini düşman avcı uçaklarına karşı koruyabilmekte ve ilk kalkış noktasına geri dönebilmektedir.

F-16’nın popülaritesini sağlayan iki ana unsur yüksek aerodinamiği ve yakın muharebedeki inanılmaz çevikliğidir. Savaşan Şahinler bugüne kadar diğer uçaklarla girdikleri 71 gerçek hava muharebesinde 71-0 gibi modern jetler arasında rekor kabul edilen bir sayıya ulaşmıştır. Uçak, biri gövde altında, altısı kanat altlarında, ve ikisi de kanat uçlarında olmak üzere toplam 9 adet dış yük taşıma noktasında çok sayıda füze, roket ve bomba taşıyabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir